Elektromos padlófűtés vagy víz – melyik rendszer jobb, előnyei és hátrányai

17.03.2023 No Comments

Az ember számára természetes, hogy kényelemmel veszi körül magát, ezért relevánsak az életminőséget javító technológiák. Ezt megerősíti az alternatív fűtés megjelenése – a fűtött padlók különféle rendszerei. De itt sok fogyasztónak van kérdése: melyik meleg padló jobb – víz vagy elektromos? A válaszadáshoz elemeznie kell az összes lehetőséget.

Elektromos, vízpadló

A rendszerek változatai

A "meleg padlók" különböznek a fűtőelem típusától. Víz, elektromos padlófűtés van. A hálózatról érkező rendszerek filmekre és vezetékekre vannak osztva. Sokan azt gondolják: mi a jobb – elektromos vagy víz? A probléma megoldásához meg kell ismerkednie a jellemzőivel.

Vízrendszerek

Elektromos padlófűtés vagy víz - melyik rendszer jobb, előnyei és hátrányai

vízpadló

Ez egy továbbfejlesztett, korszerűsített fűtés, ahol a hőforrás egy meghatározott hőmérsékletre melegített víz. A hűtőfolyadékot a dekoratív padlóburkolat alá fektetett kontúrokon keresztül pumpálják. A szoba egyenletesen felmelegszik, kiváló mikroklímát biztosítva.

A hő alulról felfelé emelkedik, így nincs átalakító áram a helyiségben. Az ilyen fűtést kiegészítő, függetlenként használják. A második esetben elutasítják a radiátorokat, nagy területeket fűtenek.

Egy ilyen rendszer kiválóan alkalmas magánházban történő telepítéshez, és egy lakásban kissé nem megfelelő a sok réteg miatt. A vízzel való fűtésnek számos hátránya van:

  1. Egy ilyen rendszer önálló felszerelése problémás – ez egy többrétegű „pite”, amely cementesztrichet, vízszigetelést, szigetelést, megerősítő réteget és esztrichet tartalmaz.
  2. Nem könnyű kiválasztani a rendszerhez szükséges csöveket. Esztrichtel vannak feltöltve, ezért sérülés, szivárgás esetén nehéz hozzájuk jutni – mindent teljesen újra kell készíteni.
  3. A hűtőfolyadék keringetéséhez jó szivattyú szükséges. Gyakran előfordul a nyomásesés a használat során. Ezért, ha a rendszert helytelenül telepítették, hő nélkül maradhat.
  4. Fűtési rendszerre csatlakoztatva fennáll a veszélye, hogy más helyiségekben, lakásokban csökken a hőmérséklet. Ezért a távhőszolgáltatáshoz való csatlakozás tilos, az ilyen cselekmények közigazgatásilag büntetendők.
  5. A fűtési mód önálló szabályozása nem lehetséges, ezért fontos a vezeték teljesítményének és fektetési lépésének helyes kiszámítása a telepítés megkezdése előtt. Ellenkező esetben problémák léphetnek fel a működéssel, például a szűk osztás túlmelegedéshez vezet.
  6. A magas hőmérséklet a páratartalom csökkenéséhez vezet, a száraz levegő pedig kiszárítja a nasopharyngealis nyálkahártyát, növelve az akut légúti fertőzések kialakulásának kockázatát.

Ahhoz, hogy objektív legyen a választás során, meg kell ismerkednie az elektromos fűtés jellemzőivel.

Lásd még : Melegvizes padló a laminált alatt – a beépítés lépései

Elektromos rendszerek

Elektromos fűtés séma

Az elektromos fűtési rendszer abban különbözik az elsőtől, hogy a hővezetékhez elektromos kábelt használnak. Ez a megoldás három hőmérsékleti zóna megszervezését teszi lehetővé: a padló felett a hőmérséklet 24 fok, attól 200 cm-re – 22 fok, a mennyezet alatt – 20.

Ez az elosztás elegendő ahhoz, hogy télen jól érezze magát. A levegő nem szárad ki, mivel hősugárzást használnak.

A rendszernek megvannak a maga előnyei:

  • A telepítéshez nem kell drága berendezést, például szivattyút vásárolnia.
  • A központi fűtéses lakásokban meleg elektromos padlót használnak.
  • A levegő egyenletesen melegszik, beállítható a kívánt hőmérséklet.
  • A kábel nincs betonba ágyazva.
  • Ha valaki megsérül, az autópályát megjavítják, vagy tovább működik.

A rendszer hátrányai közé tartoznak a következő tények: növekszik a villamosenergia-fogyasztás, megjelenik az elektromágneses sugárzás.

Háromféle meleg padló létezik: kábelszőnyeg, kábel, fólia. A kábel esztrichbe, a fóliakábel pedig esztrichbe van szerelve. Azonban minden lehetőségnek megvannak a maga árnyalatai.

kábelpadló

Kábelgyári rendszer

A rendszer telepítéséhez egy- és kéteres fűtőkábelt használnak. Maga a fűtőelem 70 mm-es esztrichbe van szerelve. A kábel mennyiségének helyes kiszámításához a fektetés lépésére, tudásra és tapasztalatra van szükség. Ezért, ha valaki keveset tud az elektromosságról, akkor jobb, ha szakembert fogad fel, különben a rendszer nem fog működni.

Az esztrich hosszú ideig szárad, és a következő befejezési szakasz legkorábban 30 nappal később kezdődik.

Fűtőszőnyegek

A kábelszőnyegek felszerelése sokkal egyszerűbb – a gyár kiszámolta a rendszer teljesítményét, az optimális kábelosztást, a kábelt felszerelték, rögzítették a tartórácsra. Az ilyen szőnyegeket egy kis esztrichbe helyezik, ragasztóra kerámia csempékhez, porcelán kőedényekhez.

Az ilyen fűtés előnye a könnyű telepítés; a háló el van vágva, de a kábel nincs elvágva. Egy ilyen rendszernek van egyetlen hátránya – nem szerelhető nagy méretű bútorok és készülékek alá (a kábel túlmelegszik).

Fóliapadló

Padlófűtés fólia

Az új technológiák terméke a fóliapadló, ahol a hőforrás az infravörös sugárzás. A működés elve a következő: a feszültség áthalad a vezetőn, hosszú hullámokat bocsátanak ki, amelyek felmelegítik a közeli tárgyakat.

Számos tanulmány igazolja az ilyen hullámok biztonságosságát az emberek számára. Ezenkívül a fólia csökkenti a fűtési költségeket. Képes növelni az emberi immunitást – az infravörös sugárzás rezgése serkenti az élet folyamatát, javítja a közérzetet.

Sok padlógyártó új modelleket hoz létre a fóliafűtőkre való felszereléshez. Az ilyen lefedettségnek számos pozitív vonatkozása van:

  1. Könnyen telepíthető önállóan.
  2. Könnyen szétszedhető, máshova szerelhető.
  3. A fóliapadló használata biztonságos.
  4. A maximális hőmérséklet 60 fok.
  5. Ha egy szakasz megsérül, az egész rendszer tovább működik.
  6. Kedvező mikroklímát alakít ki.

Van egy hátránya – a magas költségek, de hamarosan ez a fajta fűtés sok fogyasztó számára elérhetővé válik.

Feladatok, felhasználási hely, padlófűtés

A padlófűtési opció kiválasztásakor meghatározzák annak feladatait: kiegészíti-e a helyiség fűtését, vagy önálló rendszerként használható. Az is fontos, hogy hol használják, és milyen bevonat kerül a tetejére.

Kiegészítő fűtés

A fő feladat az enyhe fűtés. Ilyen igény merül fel a fürdőszobában, loggiában. Ezután válasszon elektromos padlót – csatlakoztatáskor egyenletesen melegíti a felületet.

A vízpadló nem praktikus. A kontúrrendszer mentén mozgó hűtőfolyadék fokozatosan lehűl. Ennek eredményeként a fűtés egyenetlen.

Fő fűtés

A központi fűtést elhagyják a vízfűtés választásával. A fűtési rendszer fő követelménye a helyiség 24 fokos fűtése, tekintettel a falakon és ablakokon keresztüli egyenetlen hőveszteségre. Az ilyen feladatok elvégzése során az elektromos padlók rosszabbak, mint a vízpadlók.

Elektromos padlófűtésben a készülékek alatti helyek, nagy bútorok fűtőelemek nélkül maradnak. Emiatt ott hideghidak jelennek meg, nagy hőveszteségek, így nem alkalmasak a fő fűtési módra.

A vízmelegítés alkalmasabb ezekre a célokra, különösen akkor, ha a vízmelegítő kör megfelelően van elosztva, hőátadást biztosítva a külső falakról, csökkentve azt a helyiség közepén.

Alkalmazások padlófűtéshez

Elektromos lehetőségeket használnak a verandához, a fürdőszobához, a padláshoz. Használják a padló gyors, rövid távú fűtésére is a WC-ben, fürdőben. Olyan területeken használják, ahol vízrendszerek nem telepíthetők. És ott is, ahol nem végeznek nagyobb javításokat, a fólia opciókat telepítik.

A vízpadló alkalmas a teljes radiátorrendszer cseréjére és kiegészítő fűtésként.

Padlófűtés padlóburkolat

Beépített fűtés

A fűtött padlóra fektetett bevonatok közül a következőket különböztetjük meg:

  • kerámia csempe;
  • laminált;
  • parkett;
  • linóleum;
  • Önterülő padlók.

A meleg padló jó az önterülő, csempézett bevonat alatt – az anyagok hőveszteség nélkül adják át a hőt. Az összes fenti bevonathoz a vizes változat alkalmas.

Az elektromos padló esetében van néhány felhasználási jellemző: ömlesztett keverékekhez és csempékhez csak kábeles opciókat, linóleum és laminált padlókhoz fóliapadlót használnak.

A padló opció kiválasztásának árnyalatai

A meleg padlók különböznek a hűtőfolyadék forrásától. Elektromosaknál ez fűtőkábel, kábelszőnyegek, fóliaanyagok infravörös sugárzása. Vízi – folyadék, víz. Amikor kiválasztja, melyik a jövedelmezőbb: elektromos padlófűtés vagy víz, vegye figyelembe a rendszer költségét és az üzemeltetési költségeket:

  1. Áron a kábeles változat drágább, ehhez hőérzékelőt és szabályozót kell vásárolni. A vízrendszerhez csövek, szőnyegek, keverőegység beszerzése szükséges.
  2. A működési költség – a vízmelegítő rendszer hűtőfolyadékának fűtési költsége alacsonyabb, mint az elektromos.
  3. Javítási költségek – Az elektromos rendszerek javítása olcsóbb, mint a vízrendszerek. Mellesleg, ha ez egy többszintes épület, akkor a vízszivárgás az alábbi szomszédok javítási költségeihez vezet.
  4. Dokumentációs költség – villanypadlóhoz nem kell okmányokat készíteni, vízpadlóhoz viszont engedély, állami illeték fizetése szükséges. Ennek eredményeként a dokumentumokkal ellátott vízrendszer költsége majdnem megegyezik egy elektromos kábel költségével.